ورود / ثبت نام

1400/12/01 08:25

هوش مصنوعی و مدیریت پروژه؟!

شاید از خودتون بپرسید که هوش مصنوعی چطور میتونه در امر مدیریت پروژه به کمک مدیران بیاد؛ با من همراه باشین تا خیلی مختصر و مفید مزیت کاربرد هوش مصنوعی در مدیریت پروژه رو با هم یاد بگیریم.

گارتنر اخیرا ادعایی جسورانه درباره آینده مدیریت پروژه داشته:

«تا سال 2030، 80% از فعالیت‌هایی که امروزه برای مدیریت پروژه میشناسیم، حذف خواهد شد؛ چراکه هوش مصنوعی تمام این فعالیت‌های سنتی را برعهده خواهد گرفت!»

اگر شما یک مدیر پروژه فناوری اطلاعات (IT) باشید احتمالا با شنیدن این خبر کمی نگران بشید!🤔

با این وجود موسسه مدیریت پروژه (PMI) نیز بیان کرده که تا سال 2027 ما نیاز به 88 میلیون نیروی انسانی در حوزه مدیریت پروژه خواهیم داشت.

شاید با خودتون بگید که «قسم روباه را باور کنم یا دم خروس رو!»

در واقع منظور گارتنر اینه که «80% از فعالیت‌های امروزی حذف میشه، نه فعالیت‌های آینده!»

یعنی همونطور که از ابتدای پیدایش مدیریت پروژه، روز به روز فعالیت‌های مختلفی شناخته و معرفی شده و خیلی از فعالیت‌ها هم حذف شده، در آینده هم همین اتفاق خواهد افتاد با این تفاوت که فعالیت‌های امروزی در آینده توسط هوش مصنوعی انجام میشه و مدیر پروژه میتونه زمان بیشتری رو به حل مسئله اختصاص بده.

یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های مدیریت پروژه، برآورده. برآورد هزینه! تکنیک‌های زیادی برای برآورد هزینه ابداع و معرفی شده، اما استفاده از این برآوردها به‌شدن زمانبره و حتی ممکنه با هزینه واقعی اختلاف زیادی داشته باشه. اینجاست که هوش مصنوعی میتونه به یاری تیم مدیریت پروژه برسه و با داشتن یکسری داده، مدت زمان یا هزینه احتمالی پروژه ها رو تخمین بزنه. حتی میتونه احتمال یک رویداد خاص رو هم تخمین بزنه مثلا «شانس ما برای برنده شدن در فلان مناقصه چقدره؟»

از دیگر کاربردهای هوش مصنوعی در مدیریت پروژه میشه به موارد زیر اشاره کرد:

• اجرای مدلسازی و تحلیل ریسک براساس تغییر محدوده (Scope)، منابع موجود، کاهش هزینه و...

• افزایش سرعت تصمیم‌گیری با استفاده از قوانین مبتنی بر فرآیند

• بهینه‌سازی زمانبندی و تخصیص منابع

هوش مصنوعی میتونه دقت برنامه‌ریزی پروژه رو بهبود بده. این امر مخصوصا زمانی که مدیر پروژه درگیر یک پروژه بزرگ و پیچیده است خیلی ارزشمنده. از سوی دیگه ابزارهای مدیریت پروژه که با هوش مصنوعی تقویت شدند به تصمیم‌گیری صحیح درباره تخصیص منابع بهینه، به شما کمک میکنند.

پس الگوریتم‎های یادگیری ماشین میتونن با استفاده از اطلاعات پروژه های گذشته در برآورد زمان، منابع و بودجه موردنیاز به مدیران پروژه کمک کنند.

وقتی زمانبندی پروژه خودکار بشه، برنامه‌ریزی پروژه دقیقتر شده و درنهایت پیشرفت و وضعیت کارها بطور خودکار ردیابی میشن و در زمان‌های بحران به مدیر پروژه هشدار میدن.

یکی از موارد مهم در مدیریت پروژه ها کار تیمیه. هوش مصنوعی میتونه به تیم کمک کنه تا فعالیت‌های حیاتی یا critical و اولویت‌بندی کارها رو بهتر درک کنند یا برروی یه کار خاص تمرکز کنند.

با همه این مواردی که گفته شد شاید بپرسید:« آیا در نهایت مدیران پروژه با هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد؟» جواب: «حتی شانسشم ندارن!😂» . درسته که هوش مصنوعی میتونه به مدیر پروژه در تخصیص منابع، مدیریت ریسک‌ها و تقسیم‌بندی کارها کمک کنه، اما هیچوقت نمیتونه به تنهایی یک پروژه رو مدیریت کنه.

اگه این مطلب برات مفید بود با یه 👍 حمایتم کن. 😊

 هوش مصنوعی و مدیریت پروژه؟!  

Mahta Ajoudani

نویسنده

نویسنده حوزه مدیریت

14
0
287
تگ ها
مهارت های ارتباطی
فروشنده
جابه جایی منحنی عرضه
اقتصاد
کالاهای پست
کالاهای عادی (نرمال)
کالاهای مستقل از درآمد

0 دیدگاه ثبت شده