ورود / ثبت نام

1400/12/01 08:21

مشکلات رایجی که تیم‌های پروژه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند!

اگه مدیر پروژه هستی یا توی تیم مدیریت پروژه کار میکنی این مطلب میتونه برات مفید باشه.😎

دیدید بعضی افراد وقتی به مشکل برخورد می‌کنند، کاری نمی‌کنند به این امید که اون مشکل خودبه‌خود ناپدید بشه! خب...این مسئله خودش میتونه صدها مشکل دیگه رو ایجاد کنه. تو این مواقع باید فعال بود. به مشکلات رسیدگی و یک تیم پروژه موفق ایجاد کرد. توی این مطلب میخوایم رایج‌ترین مشکلاتی که تیم‌های پروژه باهاش مواجه هستند فهرست کنیم.

1. عدم اعتماد

اعتماد یکی از مهم‌ترین عناصر کار تیمیه و با شناخت آدما از یکدیگه شروع میشه. اعضای هر تیمی نیاز به آشنایی کامل با یکدیگه دارند هم از نظر حرفه‌ای و هم شخصی؛ به‌ویژه در پروژه هایی که تنش کاری زیادی در اونها وجود داره. اگر این شناخت وجود نداشته باشه، اعضا همدیگر رو درک نمی‌کنند، علاقه‌ای به درگیر شدن با همدیگه نخواهند داشت چرا؟ چون روابط انسانی ایجاد نشده و به همدیگه اعتماد نمی‌کنند.

2. تضاد و تعارض

تضاد یا اختلاف نظر میتونه سالم باشه و اگه بادقت مدیریت بشه میتونه سرآغاز بحث‌های مفیدی باشه؛ بطوریکه افراد میتونند متفاوت فکر کنند، دانششون رو گسترش بدن و درنهایت نوآوری اتفاق بیفته. پس نظرات متفاوت لزوما چیز بدی نیست. نحوه برخورد ما با تعارض است که تفاوت را ایجاد می‌کند.

3. عدم اشتراک دانش

دانش، قدرتی ندارد مگر آنکه به اشتراک گذاشته شود! اعضای تیم پروژه هرکدام دارای مجموعه مهارت‌ها، دانش و تجارب منحصربه‌فرد هستند. تیم‌های پروژه کارآمد، بدون ترس و بطور منظم و سخاوتمندانه دانششون رو به اشتراک میگذارند. این کار باعث رشد توانایی کل و قدرت بیشتر تیم میشه.

4. عدم شفافیت

در نبود شفافیت، اعتماد، هم در تیم پروژه هم در ارتباط با مشتری خدشه‌دار میشه. امروزه شفافیت در حال تبدیل شدن به هنجار مسلّم در مدیریت پروژه است. شفافیت از سطوح بالاتر شروع میشه؛ هرچه شما ارشدتر باشید، مسئولیت بیشتری دارید تا الگوی این امر باشید. کارمندان از رفتارهای خوب یا بد رهبر پیروی می‌کنند. اگر شفافیت به خوبی انجام بشه یک اثر آبشاری مثبت در سراسر سازمان میذاره.

5. مشارکت پایین

مشارکت تیم برای موفقیت یک کسب‌وکار حیاتی است. درصورت وجود مشارکت، اعضای تیم پروژه به کاری که انجام می‌دهند علاقه‌مند شده و متعهد باقی می‌مانند.

6. نبودن تفکر بلندمدت

مدیران پروژه باید از فوریت‌های روزمره فراتر رفته و دید جامع‌تری از بخش‌های پروژه بدست آورند. در یک تیم پروژه، تغییر گسترده در پروژه یا تاثیر بیشتر بر تجربه مشتری به معنای تفکر بلندمدته. همه فکر می‌کنند؛ اما فکرکردن به تنهایی کافی نیست. موفقیت درازمدت پروژه مستلزم تفکر بلندمدته.

7. درک اشتباه مساوی است با عدم تحویل مناسب

یک تیم پروژه دارای برند، تصویر و شهرتی است که توسط اعمال و رفتار اعضای تیم ایجاد می‌شود. بخش بزرگی از این درک به این بستگی دارد که تیم، چقدر به انتظارات و وعده‌های داده شده عمل کرده است. به‌عنوان یک تیم پروژه، شما باید مطمئن بشید که تمام اعضای تیم از نقش خودشون درک کاملی دارند. این درک شامل «آنچه که توسط پروژه تحویل داده می‌شود» و «چگونگی تحویل آن»، است.

8. مدیریت تغییر ضعیف

تغییر در دنیای امروز، تنها چیز ثابت است و اگر مدیریت نشود، می‌تواند برای تیم و نتایج پروژه مضر باشد. تغییر با ارتباطات شروع و پایان می‌یابد. هر زمان که فکرکردید ارتباطات شما کافیست، بدونید که کافی نیست و باید دائما در تعامل باشید: گوش بدهید، صحبت کنید، درگیر شوید. منحنی تغییر را یاد بگیرید: انکار/مقاومت، احساس، امید، تعهد. هر یک از این مراحل هنگام مدیریت تغییر وجود دارد؛ اما مدت زمان ماندن در هر مرحله را می‌توان مدیریت کرد و به حداقل رساند.

9. به تنهایی کار کردن

تنهایی کار کردن در بسیاری از تیم‌های پروژه یک واقعیت است. اعضای تیم ممکن است در کنار یکدیگر بنشینند اما واقعا با هم کار نکنند. یک تیم پروژه عالی مانند سه تفنگدار است: همه برای یکی، یکی برای همه! با دیدن خود به‌عنوان یک عضو تمام وقت تیم و نه فقط یک مشارکت‌کننده فردی، به وقت و تلاش خود احترام بذارید.

10. حرکت نکردن در مسیر مشابه

یک تیم برای آن‌که در یک مسیر حرکت کند، باید بداند به کجا می‌رود (چشم‌انداز) و چرا (هدف). این چارچوب دلیلی برای همکاری با یکدیگر فراهم می‌کند. چشم‌اندازها باید قانع‌کننده و اهداف باید معنی‌دار باشند.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید تیم پروژه عالی ایجاد کنید باید به رفتارها توجه ویژه‌ای داشته باشید. نحوه رفتار ما بر رفتار دیگران اثر می‌گذارد. زمانی که رفتار خود را تغییر دهیم می‌توانیم به تغییرات دگرگون‌کننده‌ای دست یابیم.

اگه این مطلب برات مفید بود با یه 👍 حمایتم کن. 😊

Mahta Ajoudani

نویسنده

نویسنده حوزه مدیریت

8
0
174
تگ ها
قانون تقاضا
اقتصاد
اوراق بهادار

0 دیدگاه ثبت شده